Vi använder kakor för att webbplatsen ska fungera på bästa sätt. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.

Läs mer om kakor

Förbundsstyrelsen

Förbundsstyrelsen är organisationens förtroendevalda på gemensam nivå som arbetar med att leda organisationen. Ledamöter och ordförande väljs årligen in på Riksårsmötet. Förbundsordföranden leder styrelsen på heltid.
Förbundsstyrelsen är organisationens förtroendevalda på gemensam nivå som arbetar med att leda organisationen. Ledamöter och ordförande väljs årligen in på Riksårsmötet. Förbundsordföranden leder styrelsen på heltid.

Unga leder unga

Vi är en medlemsstyrd organisation. De betyder att de som leder organisationen också får sitt förtroende från våra medlemmar på Riksårsmötet. De som har högst ansvar inom Röda Korsets Ungdomsförbund är vår förbundsstyrelse som leds av vår förbundsordförande.

Har du frågor om förbundsstyrelsens arbete får du gärna hör av dig till vår förbundsordförande Lotta!

Lotta Schneider
Ordförande
Lotta Schneider

I över tio år har jag varit engagerad i RKUF, både i verksamheterna Jourhavande kompis och en Eventgrupp samt som förtroendevald i en lokalföreningsstyrelse och förbundsstyrelsen. Oavsett vilken roll jag haft i organisationen har jag känt en gemenskap som alla unga borde få uppleva. Sedan augusti 2021 har jag den stora äran att få leda RKUF som förbundsordförande. Jag är statsvetare i grunden med en masterexamen i mänskliga rättigheter. Senast har jag jobbat som konsult i mänskliga rättigheter där jag stöttat aktörer att omsätta ett rättighetsbaserat arbete i praktiken. För mig är det viktigt att gå från ord till handling och inte bara prata om icke-diskriminering, delaktighet och inkludering – utan även agera utifrån dessa viktiga principer.

Förbundsstyrelseledamot Sofia Westman
Sofia Westman
Vice ordförande

Sofia.Westman@redcross.se

Sofia Westman kontakt
Styrelseledamot Jenny Åman
Jenny Åman
Vice ordförande

Jenny.Aman@redcross.se

Kontakt Jenny Åman FS
Bild på styrelseledamot Matilda
Matilda Holmberg
Styrelseledamot

Matilda.Holmberg@redcross.se

Matilda Holmberg Kontakt
Styrelseledamot Li Nester
Li Nester
Styrelseledamot

Li.Nester@redcross.se

Kontakt Li Nester
Bild på Frida i förbundsstyrelsen
Frida Sköld Johnsson
Styrelseledamot

Frida.Skold.Johnsson@redcross.se

Kontakt Frida Sköld Johnsson
Styrelseledamot Sanna Pirot
Sana Pirot
Styrelseledamot

Sana.Pirot@redcross.se

Sanna Pirot kontakt
Styrelseledamot Siri Klintberg
Siri Klintberg
Styrelseledamot

Siri.Klintberg@redcross.se

Siri Klintberg Kontakt
Kevin Norberg
Styrelseledamot

Kevin.Norberg@redcross.se

Kevin Norberg kontakt